Çocuk cinayetleri nasıl çözülür?

0

Uzmanlardan çocuk cinayetlerine çözüm önerileri

Ankara’da Eylül’ün Ağrı’da Leyla’nın katledilmesi gözleri yeniden Türkiye’deki kayıp çocuk vak’alarına ve çocuklara karşı işlenen suçlara çevirdi. Peki çözüm ne? Toplum psikolojisi nasıl düzelir, cezai yaptırımlar çözüm mü? Bu cinayetlerin sosyolojik zemininde neler yatıyor? Alanında uzman olan isimlerle çocuk cinayetlerinin masaya yatırdık.

 Çocuğu sadece anne koruyabilir

Prof. Dr. Psikiyatr Arif Verimli

Bu yaşanan olaylar kesinlikle istismar değil. ‘İstismar’ denilerek bu olay hafife alınmış oluyor ve hafife aldırılıyor. Çocuğu bakkala göndermek, dövmek, çalıştırmak da istismardır oysa burada çocuğun cinsel amaçlı kullanımı var.

 Şu hesabı doğru yapmak lazım, birincisi oransal artıştan bahsetmek mümkün değil ama sayısal artış olduğu kaçınılmaz. 50 milyonun onda biri ile, 80 milyonun onda biri aynı rakamlar değil, dolayısıyla bilimsel olarak oransal artış yok. Sayısal artış olduğu ise ortada,. Özellikle haber kaynakları ve habercilerin artması sayının arttığı izlenimini veriyor. Bunlar hep vardı. Ama adli tıp bünyesinde vardı. Yani psikiyatrinin geçmişinde vardı.

 Arka plandaki hastalıklar

Bütün mesele şu: Çocuk cinayetlerini ikiye ayırmak gerekiyor kabaca 18 yaşını da çocuk kabul ediyoruz çünkü. 11 ve 12 yaş ve daha küçükler olarak ayırmak lazım. Daha küçük yaştakiler kaçırılma tarzında oluyor ikincisi ise evden kaçma tarzında oluyor. Bunlar genel olanlar tabii ki. Küçük yaşlarda kaçırılanlar büyük ihtimalle pedofilik cinsel amaçlı kaçırmalar ve dikkatinizi çekerim bu kesinlikle istismar değil. ‘İstismar’ denilerek bu olay hafife alınmış oluyor ve hafife aldırılıyor. Çocuğu bakkala göndermek, dövmek, çalıştırmak da istismardır oysa burada çocuğun cinsel amaçlı kullanımı var. Pedofili oranı vermek zor çünkü pedofilinin büyük kısmı gizli kapaklı kalıyor. Polise yansıyanları biliyoruz oysa sessiz sedasız gidenleri bilmek mümkün değil.

Prof. Dr. Psikiyatr Arif Verimli

Pedofilikler yardım istemez

Ben bunca yıllık meslek hayatımda iki vaka ile karşılaştım. İkisi de yasal zorunlulukla gelmişti, adli psikiyatrik vaka olarak. Pedofili her gün her zaman oluşmaz ve dışarıdan anlamak mümkün değil. Pedofilikler sadece konuşma ile anlaşılır. Normal insan dışarıdan bakıp anlamaz. Direkt konuşulur o da kendisi isterse anlaşılır. Bu kişi yanınızda olabilir ama bunu bilemezsiniz bir pedofilik eylem yıllarca sessiz kalabilir. Bir eylemde bulunur arkasından on sene sonra bir daha bulunur. Aradan geçen zamanda normal gibi davranabilir.

Annelere büyük görev düşüyor

Pedofiliden çocuğu koruyacak tek birey annelerdir. Çocuğunu anne korur. Anne uyanık olacak ki korusun. Bu tür olayların olabileceğini düşük olasılık bile olsa düşünecek ve gözünü çocuk üzerinden beş dakika bile ayırmayacak. Kendini koruyamayacak çocuk bakakala bile gönderilmeyecek, 5 yaşındaki çocuk bakkala gönderilmeyecek, köy yeri bile olsa çocuk annesinin gözü önünden uzaklaşmayacak çocuk bahçe ya da kapı önünde oynarken anne bulaşığa girmeyeck. Akraba bile olsa amca oğlu hala oğlunla gönderme konusunda tereddüt edecek. En güvendiğiniz insanda bile sorun çıkabilir, bu aşırı paranoyak olmak değil gerçekçi olmak. En zoru da bu.

Küçük çocuğa neresine dokunulursa ne yapacağını öğreteceksiniz. Bayramda el öpme dahil bu adetlerden vazgeçilecek kimsenin kapısı çalınmayacak çocuk bayram şekeri için komşuya gönderilmeyecek. Ender bile olsa başına gelebilir böyle bir olay. Çocuk kendisine yönelik tutum karşısında bile olsa avazı çıktığı kadar bağırması söylenecek

Şiddet motivasyonu ve cinsel şiddetin devamı olarak öldürüyorlar

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Nilüfer Narlı

Sosyolog Nilüfer Narlı

Son beş yıldır daha sık olmak üzere çocuklar cinsel saldırı sonrası öldürülüyor. Bu tüm toplumu derinden sarsıyor ve alınacak önlemler konuşulurken aynı zamanda nedenleri de araştırılıyor. Bu vakalarda, yakalanmaktan korkan saldırgan çocuğu öldürürken belki de şidet motivasyonu ve cinsel şiddetin devamı buna neden oluyor.

 Sayıları giderek artan çocuk cinsel istismarı, pedofili  ve cinsel saldırı sonrası öldürülen çocuk vakaları herkesi derinden sarsmaktadır.  Tüm bu vakalarda   saldırgan, olaydan hemen sonra, yakalanma ya da ihbar edilme kaygısıyla olabildiği gibi, belki de şiddet motivasyonu ve cinsel şiddetin devamı olarak bu çocukları hunharca öldürülmektedir. Elif ve Leyla ve de  daha önceki cinayet vakalarında olduğu gibi, cesetlerin  eski taş ocağı, boş arsa, mezarlık,  kuyu, orman alanı ve açık arazi, kanalizasyon çukuru,  çöp bölgesi  gibi alanlara atıldığı görülmüştür.

Kız çocukları cinsel obje değildir

Bu vakaların önlenmesi için neler yapılmalıdır sorusu yeni bir soru değil. Son beş yıldır çok daha sık biçimde bu soru soruluyor ve tüm toplum bu konuda seferber olmuş durumunda: Alınacaklar önlemler arasında şunları sıralayabiliriz: Kız çocuklarını cinsel bir obje olarak tanımlama ve bu tür tutumu meşrulaştırmanın önüne geçilmesi; ve çocukların cinsel istismarını dolaylı ve dolaysız olarak teşvik edebilen ataerkil tutumla mücadele edilmesi. Tutumlar ile ilgili bu iki faktör caydırıcı cezaların uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Cezalar kadar,  cocuk istismarı eğilimi taşıyan ve bu tür suça karışmış kişilerin ve pedofili hastalarının tespiti ve takibi son derece önemlidir. Bu tespit çalışmalarında Avrupa Birliği ülkelerindeki örnek uygulamalara bakılması ve çalışmalar yapılması gereklidir. Aileleri ve çocukları istismara karşı bilgilendirecek eğitim çalışmaları ve kamu spotu ile hızla toplumun bilgilendirmesi önemlidir.

 

 

 

Share.

About Author

Leave A Reply