Adrenalin isteği aldatma nedeni

0

Aldatma herkes için yaralayıcıdır

Aşktan bahsedince hemen arkasında duran ve aşıklara sinsice göz kırpan bir gerçek olan aldatma, neredeyse her ilişkinin sonunu belirleyen bir kader gibi. Hemen itiraz etmeyin. İstisnalar tabii ki dışında. Peki, insanların hayatlarını karartan aldatma nerede başlıyor, nerede bitiyor? Bir kadın ya da erkeğin bir başkasıyla  beraber olması mı, yoksa bunu istemesi mi aldatma? Sınırları kim çizebilir? 

Aldatma üzerine araştırmalar

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; kadınlar ‘aşık oldukları için’, erkekler ise karşı cinsin cazibesine kapıldıkları için’ aldatıyor. Erkeklerin yüzde 44’ü karşı cinsin fiziksel cazibesine kapılıyor. Kadınlarda ise ‘aldatma sebebi’, yüzde 50’ye yakın oranla ‘aşk’. Kadınların diğer ağırlıklı ‘aldatma sebepleri’ de evliliklerinde yaşadıkları mutsuzluk. Aldatma, ‘sevgililer’ arasında daha çok yaşanıyor. Evli çiftlerde aldatma oranı yüzde 21. Beraber yaşayan sevgililerde yüzde 51.
Mutsuzluk, hayal kırıklıkları tabii ki aldatmayı tetikliyor ama, çiftlerin birbirine sadakatsiz olmasında genetik faktörlerin etkili olduğunu ileri süren bilim insanları, sadakatsizliğe tek bir genin değil, üç ayrı kromozomda yer alan birçok genin neden olduğunu tespit etmiş. Ayrıca insanlarda adrenalinin yükselmesini arzulatan genlerin aynı zamanda aldatma eylemini de tetiklediği düşünülüyor. Yani beynimizde daha hızlı motosiklet kullandıran genle, sadakatsizlik yaptıran gen aynı.

Genetik özellikler önemli

Psikiyatr Armağan Samancı belli kişilik yapılarının aldatmaya daha eğilimli olduğunu belirtiyor. Samancı, “Bir grup insanın ilişkilerinde daha süreksiz olduğu, farklı ilişkilere kaydığı görülüyor ve yine bir grup insanın cinsel çekiciliğe çabuk kapıldığı da biliniyor. İnsanların kişilik özellikleri genler ve sosyal çevre tarafından belirleniyor. O nedenle aldatmayı belirleyen  genetik özelliklerin olma ihtimali yüksek fakta bunun bir gene bağlanması doğru olmaz. Tek bir geni aldatmayı açıklama ihtimali düşük. Biliyoruz ki hem psikiyatrik rahatsızlıklar hem kişilik özellikleri çoğul genlerin fonksiyonu olarak ortaya çıkıyor” diyor.

Kadını duygusal, erkeği cinsel aldatma acıtıyor 

Yapılan araştırmalarda, erkeklerin çoğunun, cinsel sadakatsizliği acı verici bulduğu, kadınların ise duygusal sadakatsizlikten daha çok etkilendiği ortaya çıktı.

Share.

About Author

Leave A Reply