Ayrılık ölüm acısı gibidir ama hayat devam ediyor

0

Aşk acısı depresyona sokabilir

FÜSUN SAKA

Ayrılık acısı ölüm acısı gibidir bunu herkes kabul ediyor. Çünkü, hayatınıza anlam katan, aşık olduğunuz, yaşamın büyük bölümünde iletişim halinde kaldığınız, canınız kadar sevdiğinizi düşündüğünüz adam ya da kadından ayrıldınız. Belki artan kavgaların hayatı cehenneme çevirmesi, belki de birinizin diğerini aldatması… Neden ne olursa olsun ayrılık her insan üzerinde ölüm acısı kadar büyük bir etki bırakıyor.

Acıyı azaltabilecek yöntemler var

Evet, ayrılık acısı tıpkı ölüm acısı gibidir. Bunu psikologlar, psikiyatrlar da kabul ediyor. Geçmez, geçmeyecek sanırsınız, tıpkı en sevdiğiniz insanları kaybedince; onun giysilerini dolaba kaldırmak gibidir o acı. Biraz beklemeye tahammülünüz olursa zaman ayrılık acısını da bir dolaba kaldırır ve bazen hatırlayıp o eşyalara baktığınızdaki kadar acıtır bir süre sonra. Sadece o an ve başka bir görüntüye dönüşmüş olarak. Sakladığınız bez parçası ile sevdiğiniz insan arasında bir bağ kuramazsınız. Geçmez sanılan acının bir süre sonra bu hale geleceğini bilsek hepimiz baştan rahat edebilirdik ama
durum öyle değil. Yine de acının en ortasındaki halde bile yapılacak
pek çok şey var unutmak için

Bunları deneyin

Bilin ki bu acı çekilecek, ne olursa olsun bundan kaçış yok.

Ancak acıya rağmen hayatınıza renk katmayı deneyebilirsiniz. Yani yeni gelen ve mutlaka görmek istediğiniz bir filmi ya da müzik grubunu izlemeyi, dinlemeyi  planınıza almak gibi. İstediğiniz saatte, kimseye bağlı olmadan hem de…

İnternet çağındayız. Artık herkes birbirinin her anını izliyor. İlk haftalarda onun sosyal medya hesaplarına bakmanız hoş karşılansa da bir ay sonra hala bakıyorsanız bu patolojik bir hal aldığını gösterir. Mutlaka bir terapistle görüşmek gerekir bu durumda.

Hala çekici, etkileyici ve güzel olduğunuzu hissetmek için sosyal medyayı kendi lehinize kullanacaksınız, bunu daime eleştirseniz bile ama bir süreliğine neden olmasın?

Çivi çiviyi söker mantığı sizi içinden çıkamayacağınız bir karmaşaya sürükleyebilir, yani yeni bir aşk için erken olsa da küçük flörtlerin kimseye zararı olduğu görülmemiş.

Sevgiliniz ya da eşinizin onu hatırlatacak eşyaları ve hediyelerini atın diyenler çıkacaktır ama atmayın sadece ortadan kaldırın. Sonrasında kendi ruh sağlığınız için affetmeyi deneyip, affettiğinizde güzel bir anı olacaktır.

Kör ölünce badem gözlü olur. Bu nedenle sizi kötü hissettiren duyguları mutlaka yazın ve arada çıkarıp okumak üzere bir kenara kaldırın.

Son olarak: Acınızın ne kadar büyük olduğunu çevrenizle konuşmaktan vazgeçin. Nasılsa kimse bunu sizin gibi hissetmeyecek ve bu sayede acıyı canlı tutmamış olacaksınız.

Share.

About Author

Leave A Reply