Geçmişten tanıdığımız aşklarımız

0

Aşkımız eski bir tanıdık mı?Her ilişkinin dinamiği farklıdır. Kiminde partnerine dünyayı zindan edecek kadar kıskanç bir sevgili, kiminde ilişkinin içinde kalmayı beceremeyen ergen davranışlı bir adam ya da kadın ve sonunda kaçınılmaz olarak gelen ayrılıklar… İlişi terapisti Mine Eren ile aşkı konuştuk…

Daha çok kadınların verici davrandığı erkeklerin ise umurunda olmayan ilişkiler var. Bu problemi oluşturan nedir?

Kadının ve erkeğin ilişkide olma hallerinden bahsedersek; her ilişki kendi içinde farklı bir dinamiğe sahip ama burada bir tiplemeden, kendini feda eden insandan söz ediyoruz. Kadın tarafından bakınca insan niye fedakar olur? Bunun iki açıklaması var. İlişkiye devam edebilmek için hoşgörülü olmayı seçen biri ile acizlikten ilişki içinde kalan biri farklıdır. Hoşgörülü sadakat farkındalıkla yapılır ama bunu hiç istemesek de başka seçeneğimiz olmadığı yani çaresizlikten böyle yaptığımız bir durum da var. Ve çaresizlikten yapmakla bilerek yapmak arasında çok büyük fark var. Razı gelmek ayrı rıza göstermek ayrı.

Rıza bilinçli yapılır

Rızanın içinde kabul vardır. İlişkinin içinde kalmak istediği için, insan fedakarlık yapabilir bu ayrı. Kişi neden fedakarlık gösteriyor öncelikle bunun farkına varması lazım. Ben yeterince güçlü olsam bu fedakarlığı yapar mıyım? diye sormalı. Bunun içinse insanın kendine saygısının yüksek olması gerekiyor. Eğer benlik algım pozitifse duruşumla kendimden eminim demektir. Benlik değerinin düşüklüğünde ise bir başkasının beni yükseltmesini isterim ve onay ararım. İlişkilerde tercih yapabilmek için benlik değerimizi artırmamız lazım.

Sonu gelmeyecek ilişkiler hangileri?

Bizlerin mevcut beni, olmayı arzuladığı beni, bir de insanların bizi gözlediği benimiz var. İlişkilerin ilk zamanlarında mevcut beni geriye çekiyoruz. Bu çok kötü değil ama sonra ilişkiyi yaşandıkça ilk şaşkınlıklar başlıyor. Biz olmayan ve görülmeyen taraflarıyla ilk hayal kırıklıkları başlıyor. Biz aslında partnerimizi seçerken çok tanıdık birini seçiyoruz, bu kişiler aslında annemiz ve babamız. Sonra tanıdık olduğu için seçilen kişide anne ve babamızda yaşadığımız hayal kırıklıklarını görünce o parçayı değiştirmeye çalışıyoruz ve kontrol etmeye başlayınca ilk çatışmalar da doğuyor. Onda gördüğüm parçayı tolere edebilsem ilişki devam eder ama karşı tarafı değiştirmeye çalışınca ilişki dağılıyor. Ya da bu ilişkiye neden devam ediyoruz bu çatışmalara rağmen? Bitmeyiş aslında, kendi içimizdeki alt parçayı tolere edip iyileştirmediğimiz için olmuyor, orada çözemediklerimizle sürdürüyoruz. İlişkilerdeki problemler kendi alt kimliklerimizden kaynaklanıyor.

Bağımlı bir kişilik örüntüsü var mesela. Bağımlıysam zaten yapışıyorum, terk edilmemek için her şeyi yapıyorum. Bağımlı bir kişi narsistik özelliklere sahip  biriyle karşılaşırsa ilişki acı bir şekilde ama uzun sürüyor. Burada terk edilme korkusu olan taraf terapi alırsa ayrılabiliyor. Bizim ebeveynlerle kurduğumuz ilişki ileride ilişkimizi de belirliyor.

Mutluluk için döngüleri kırmak gerekiyor

Erişkin bir kadın ve erkeğin genellikle üç dört majör ilişkisi olmuştur. Ve biz terapistler biliyoruz ki genellikle benzer insanları seçiyoruz. Oysa, bir önceki ilişkide o tiple yara aldın, acı çektin, telafi etmek için zor günlerden geçtin, aradan zaman geçti neredeyse aynı adamı ya da kadını tekrar seçtin. Yani kısaca bizler, ilişkide olma hali aynı olanı seçiyoruz. Bakınca aslında seçtiğimiz tipler tanıdık olanlar. Bu nedenle önerim, bir önceki ilişkiye bakınca bizi yaralayan tip neyse lütfen onun tersini seçin çünkü, aksi halde aynısını yaşayacaksınız. Hepimiz aynı döngülerin içindeyiz. Belli hisler var çocukluğumuzdan getirdiğimiz, onları devam ettiriyoruz. Bunu çözebilmek için döngünün ne olduğunu fark etmek gerekiyor. Biz kendimize ne yaşatmak istiyorsak bilinçsizce bunu yaşatacak benzer tipleri seçiyoruz.

Çocukluktaki hisleri devam ettiriyoruz

Mesela terk edilme hissin varsa o hissi değiştirmen lazım çünkü orada kalırsan biri gelip sana aynısını yaşatır. Hayatımızın daha iyiye gitmesi için tercih yapabilmek için kendimizi değerli hissetmemiz, iyi şeylere layık olduğumuzu görmemiz gerekiyor. Hayatta çok önemli bir varlık olduğumuzu anlamamız gerekiyor. Çünkü insan, kendini değerli görürse, değersiz hissedeceği ilişki içine girmiyor. Erkeksem kral, kadınsam nasıl kraliçe gibi hissedeceğim ilişkide olmalıyım. Bunu hissetmediğin ilişkiden uzak duracaksın. Kendini seveceksin kendine saygın yüksek olacak.

Share.

About Author

Leave A Reply