Ve karşınızda “A tipik” panik atak

0

Panik atak yaşayan kişiler daha çok sinirli, stresle baş etme defansları zayıf kişiler. Kendilerini olmayan sorunlarla baş etmeye zorluyorlar. Ve toplumda sanıldığının aksine panik atak bir hastalık değil sadece ve sadece belirti…

Psikiyatr Serdar Serdaroğlu’na göre; Halk arasında ciddi bir rahatsızlık gibi görülen panik atak, belli belirtilerin bir arada olduğu durumdur. Ve panik atak, yanlış anlaşılan bir rahatsızlık. Çünkü o, bir hastalık değil sadece bir belirti. Baş ağrısı gibi belirsiz bir durum hatta. Çünkü baş ağrısının altından migren de çıkabilir, bir tümör de. Panik atak da tamamen öyle. Altında ne olduğu araştırılıp bulunabilir bu durum.

Bazen agorafobi eşlik edebilir

Panik atak diye tabir edilen durum, bazen agorafobili olabilir. Büyük marketlerde gezerken, evde tek başınayken banyo yapıldığında yaşanabilir, tünellerden, köprülerin üzerinden geçerken açığa çıkabilir. Agorafobisiz olduğunda ise kendiliğinden gelir. Bir mekana bağlı olmaz.
Prof. Dr. Psikiyatr Özcan Köknel, yapılan tüm çalışmalarda, panik bozuklukların ailesel bir geçmişi olduğunu ve genetik faktörlerin işin içine girdiğini söylüyor. Bu araştırma sonuçlarında; Panik bozukluğu olan kişilerin birinci derece akrabalarının panik bozukluğu geliştirme olasılıklarının 4 ila 7 kat fazla olduğu ortaya çıkmış durumda.
Panik bozukluğun başlangıç yaşı değişiyor ama daha çok ergenlik yaşlarında ya da 30’lu yaşlarda başlıyor. 40ïından sonra olması çok nadir ve olağandışı kabul ediliyor.

Bin erkekten 13’ü panik atak yaşıyor

Amerikan Psikiyatri Birliğinin verilerine bakılınca; bir yıllık panik bozukluk oranları gösteriyor ki: Bin erkekten 13’ü, bin kadından 32’si panik atak yaşıyor. Kadınlarda erkeklere oranla 3 misli fazla bulunmuş.

Panik atak hangi durumda olur?

* Depresyonda ortaya çıkabilir. Hatta çok sık çıkabilir.
* Çocuklarda dikkat eksikliği durumlarında panik atakla karşılaşılıyor,
* Ağır stres koşullarında yaşanabiliyor,
* Kimyasal ajanlar panik atağı ortaya çıkartabiliyor.
* Serotonin denen nöro kimyasal maddenin panik atakta rol oynadığı söyleniyor.
* Sara ve epilepside görülebiliyor.
* Uyuşturucu kullananlarda, şizofrenlerde görülebiliyor.
* Aşırı kafein tüketenlerde olabiliyor.
* Travmatik reaksiyonlarda, psikolojik travmalarda da çıkabiliyor.
* Ergenlik döneminde panik atak yaşanırsa bu intihar duygusunu tetikliyor. Kişi o kadar yoğun kaygı yaşıyor ki intiharı düşünüyor.
* Troid bulgularında da panik atak görülüyor.
* Toplumda “panik ataklıyım“ diye dolaşanların çoğu aslında panik bozukluk yaşıyorlar. Panik ataklıların belirtilerinin tekrarlanması, kaygı duyma, panik bozukluk habercisidir.

Yeni bir araştırma A tipik panik atak

1990’lü yıllarda başlayan bir araştırma a tipik panik atak belirtilerini ortaya çıkardı. A tipik panik atakta çok tuhaf belirtiler var. Tipik panik atak antidepresanlara cevap verirken a tipik panik ataklar bu ilaçlarla daha da kötüleşiyor. Sara ilaçlarıyla ise iyileşebiliyorlar.

A tipik panik atakta neler yaşanıyor?

* Kişi, sanki ışığın şiddeti artıyor ya da azalıyor sanıyor. Bu sarada olur.
* Seslerin yoğunluğunda artma ya da azalma oluyor.
* Düşünceler hızlanıyor gibi oluyor. Tam tersi yavaşladığını da sanabiliyor kişi.
* Bir çok kişi, tanıdığı insanı hiç görmemiş gibi oluyor
* Öfke patlamaları çok oluyor.
* Kişi bazen kendi ekseni etrafında vücudu dönüyormuş hissine kapılıyor.

Tedavi

Bugün biyolojik tedavide ilaç veriliyor ama psikoterapi de yapılıyor. Panik atak yaşayanlar antidepresan ilaçlarla tedavi ediliyor. Bu ilaçlar beyindeki nörokimyasal süreçleri etkiliyor. Hem psikoterapi ham de ilaç tedavisinin birlikte yapılması gerekiyor. Hastanın strese karşı toleransını artırmak için kişinin stresle baş etmesine yönelik gevşeme çalışmaları yapmak gerekiyor.

Panik Atak belirtileri

Bir kişiye panik atak diyebilmek için 13 belirtinin olması ve bunlardan dördünün o kişide mutlaka olması gerekiyor.

1)Çarpıntı, taşikardi: Kalp atımlarını duyumsama. Nabız dışarıdan hissedilmez, oysa panik atak yaşayanlar hissedildiğini sanır. Objektif bir durum değildir.
2)Terleme: Gereksiz yere terleme yaşanır.
3)Titreme ya da sarsılma. Kişi titrediğini hisseder ama bunu kendisinden başka kimse görmez.
4)Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma: O an su bile içemeyeceğini sanır kişi, yemek yiyemeyeceğini hiseder.
5)Soluğun tam kesilmesi: Artık nefes alamama
6)Sıkıntı hissi: Bunalma duygusu yaşanır.
7)Bulantı ya da karın ağrısı: Buna kusma ve geğirmeler eşlik edebiliyor. Sıkıntı sırasında şiddetli geğirmeler olur.
8)Baş dönmesi: sersemlik hissi gelir. Kendisini rüyada gibi hisseder.
9)De realizasyon: Gerçek dışılık duygusu. Biriyle oturup konuşurken o ve mekan, gerçek dışı gibi gelir. Gerçeklik duygusu kısa bir zaman için kaybedilir.
10) De personalizasyon: Kendini gerçek değilmiş gibi hisseder kişi. Ben kimim? diye düşünür, bu yüz kendisine ait değilmiş gibi olur. Bu, şizofreni ve epilepsi nöbetlerinde de olur ama panik atakta da olur. Bu çok korkutucudur.
11) Kontrolünü kaybedeceği korkusu: Kötü şeyler yapacağını sanır kişi, kontrolünü kaybedip camdan aşağı atlayacağından endişe eder. Oysa bu hiçbir zaman olmaz. Ölüm, çıldırma, kontrolünü kaybetme korkuları felakete ilişkindir.
12) Uyuşmalar: El ve ayaklarda nedensiz uyuşmalar olur.
13) üşüme, ürperme ve ateş basmaları yaşanır.

 

Share.

About Author

Leave A Reply