Zehirli ilişkiler için çözüm yolları

0

Ani Eryorulmaz’ın kitabı Destek Yayınları’ndan piyasaya çıktı

Evlilik ya da iki kişi arasındaki özel ve yakın ilişki kişilerin birlikte büyümesine, olgunlaşmasına, hayatın zorlukları karşısında kendini yalnız hissetmemesine neden olan; en özel ve eğer iki kişi de karşısındaki değerli hissettiriyorsa en besleyici alandır. Buna karşın kişilerin en çok canının yandığı, yaşanan olumsuzluklar karşısında en çaresiz hissettiren alan da olabilir. Peki, ilişkiler zehirli hale gelirse ne yapmak gerekir?

Uzm. Dan. Psikolog/Psikoterapist Ani Eryorulmaz Destek Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı “Zehirli İlişkiler”de bu sorunun yanıtının peşine düşüyor. Okurlarına önce ilişkilerin nasıl zehirli hale geldiğini anlatan yazar, bu tür ilişkilerden çıkış yolları için de çözümler ortaya koyuyor.
Evlilik öncesi danışmanlık, evlilik ve çift terapisi, ilişki problemleri, boşanma süreci ve sonrası danışmanlık, bu süreçlerde çocuk ve ergenlerin desteklenmesi için aileye danışmanlık, hamilelik ve doğum sonrası ikili yaşamdan üçlü yaşama geçişte yaşanılan sorunlarla ve ikinci evliliklerde “yamalı bohça” ailelerin oluşumunda danışmanlık ve terapi alanlarında çalışmalar yapan Eryorulmaz kitabında evlilikte ya da evliliğe giden yolda karşılaşılması muhtemel sorunları ve bunlarla mücadele etmenin yollarını açıklıyor.

Sınır kişilik bozukluğu ve narsisizm

“İlişkide olduğunuz kişide değersizlik duygusu, sözel ve duygusal taciz, oyalama, suçlama, katlanma, nefret, terk edilmekten korkma, manipülasyon, gerçeklikten kopma, kontrol, düşünme ve bağlanma sorunları, sınır kişilik bozuklukları, kimlik karmaşası ve boşluk hissi, göz korkutmalar, kendine zarar vermeler, öfke, kavga, narsistik istekler, suçluluk duygusu, zararlı alışkanlıklar, aldatma vb. özelliklerden herhangi biri varsa o ilişki zehirli bir ilişki haline gelir.” diyen yazar kitapta terapi seanslarında en sık gördüğü zehirli ilişkileri anlatıyor. Kitapta sırasıyla öfke, kontrol ve manipülasyon, Sınır Kişilik Bozukluğu, Narsistik Kişilik Bozukluğu ve aldatmayı konu alan zehirli ilişkileri ortaya koyan Eryorulmaz, böyle bir ilişki içinde bulunan kişilere çözüm yolu gösteriyor.

Kişilik bozuklukları ilişkileri yıkıyor

İlişkide kalmak için ne gerekir?

Aslında her türlü yakın ilişki için geçerli olabilecek durumları ya da sorunları ortaya koymasına rağmen evlilik içindeki kadın-erkek arasındaki zehirli ilişkilere odaklanan kitap şu sorular üzerine düşünmemize de neden oluyor: İlişkilerde zehirli olan nedir? Zehirli ilişkiden çıkış yolu normal ilişkilerdeki gibi midir? İlişkide kalmak için ne gerekir? Peki, çıkmak için ne gerekir? Bir ilişkinin ne kadar zehirli ya da geri dönülmesi zor olduğunu ne belirler?
Uzm. Dan. Psikolog/Psikoterapist Ani Eryorulmaz’ın “Zehirli İlişkiler” kitabı, kendini içinden çıkılması zor bir alanda, yalnız ve çaresiz hisseden herkes için bir başvuru kitabı niteliği taşıyor.

Share.

About Author

Leave A Reply